Türkiye'nin birleştiren gücü...

Türkiye Geneli Yaklaşan Etkinlikler

Facebook Twitter Youtube Linkedin

Bilgi Merkezi

Doç. Dr .Fatih Karpat

Bursa Raylı Sistemler Kümelenmesi ( BURAY ) ( Küme / UR-GE ) , Küme Başkanı
 

Dünya daha önce tecrübe etmediği bir dönemi yaşıyor. Tüm sektörler için benzer durumda ama hakikaten toplu ulaşım sektörü veya toplu ulaşım alanı bambaşka bir duruma dönüşecek gibi gözüküyor. Daha iki ay önce biz sıfır emisyonu konuşurken, elektrikli araçları konuşurken, toplu taşımanın önemini konuşurken bir anda şu anda toplu taşıma bir tehdit gibi algılanabilir, şu anki durum bu maalesef.

Tabi ki bu aşılacak, mutlaka aşılacaktır ancak bununla ilgili kümelerin çok aktif bir şekilde birbirleri ile etkileşimli halde çalışması gerekiyor. Bu Covid dönemi bize bu geçiş döneminin ardından elbette ki ekonomik zorlukları getirecektir. Ekonomik zorlukların arkasından muhtemelen ihracat zorluklarını getirecektir. Ama bunların hepsi belli bir süre sonunda aşılabilecek şeylerdir ama iyi bir planlamaya devletin bu anlamda önemli bir desteğine ihtiyacı var.

Raylı taşıtlar dediğim gibi bunu bir avantaja çevirebilir mi? Elbette çevirebilir çünkü havayolları şu anda biraz daha yüksek bir tehdit gibi duruyor. Bu anlamda ulaşım noktasında sadece yolcu ulaşımı, yolcu güvenliği değil aynı zamanda yük ticaretinin bu şekilde sağlanması devletin planlaması gerektiği önemli şeylerden bir tanesi. Çünkü kendi kendine yeten bir ülke olmak zorundayız, bunu gördük. Bunu tüm dünya aslında kendi ülkeleri için görmüş oldu. Herkes dışarıya bağımlı, böyle kritik dönemlerde ne kadar zor bir durum oluşturduğunu tecrübe etmiş oldu.

Biz de bu dönemde kümeler olarak baktığımız zaman pazar paylarını büyütmek, yeni müşteriler temin etmek, üyelerin etkileşimini artırabilmek gibi çabaların yanında algıyı yönetmek, yolcunun güvenliğini sağlamak gibi konulara da zaman ayırmamız gerektiğini anlamış bulunuyoruz. İnşallah hep birlikte bunun üstesinden geleceğimiz kanaatindeyim. Teşekkür ediyorum.

kümelerden gelişmeler