Türkiye'nin birleştiren gücü...

Türkiye Geneli Yaklaşan Etkinlikler

Facebook Twitter Youtube Linkedin

Bilgi Merkezi

Mustafa Sermest Çapan

Gaziantep Sanayi Odası, Ticaret ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Savunma Sanayi, Plastik, Gıda, Ayakkabı Ve İplik Kümelenmeleri 

Bu AKİP Toplantısında ben kendi adıma Gaziantep olarak birçok değerli küme yöneticimizle hem yüz yüze tanışma hem de yapılan faaliyetleri beraber gözden geçirme imkanı yakalamıştım. O açıdan bir kez daha AKİP’e bu değerli toplantıyı bizim ev sahipliğimizde yapma imkanı verdiği içinde teşekkür etmek istiyorum burdan. İnşallah dediğim gibi yeni toplantılarda birlikte oluruz.

Gaziantep önemli bir sanayi şehrimiz. Biz burda ciddi anlamda kümelenme çalışmalarını yürütmeye çalışıyoruz. Bu korona virüs salgını dönemi ile beraber tabi ki her ilde olduğu gibi bizde de faaliyetler yavaşladı diyelim. Burada hem savunma sanayi hem medikal sanayi hem de gıda üretimlerine yönelik aslında bizim şu an Ticaret Bakanlığı’nda onaylanmış ve ihtiyaç arzı aşamasına gelmiş projelerimiz bulunmaktaydı. Fakat mevcut şartlar dolayısıyla bu projelerimizin ertelenmesi, durması söz konusu oldu. Şu an bir ara formül üzerinde çalışıyoruz. Bu dijital dönüşüm katkılarıyla beraber acaba ihtiyaç analizini de uzaktan görüşmelerle yapabilir miyiz? Bunun bir yolunu bulabilir miyiz diye bakanlıktaki uzman arkadaşlarımızla sürekli irtibat halindeyiz. Bununla ilgili nasıl bir çalışma yapabiliriz bunu görüşüyoruz.

Bunun haricinde tabi online eğitimler önem kazandı. Burda aslında hem eğitim hem danışmanlık verilebilecek bir ihracatı ön plana çıkaran bir çalışma yapabilir miyiz acaba diye görüşmeler halindeyiz. Hem firmalarımızdan görüşler alıyoruz hem danışmanlık firmalarından bilgi alıyoruz. Tamamen online eğitime de dayanmayan sadece danışmanlıkta içermeyen ikisini karıştırabileceğimiz bir formül üzerinde biz de kendi aramızda çalışıyoruz.

Genel olarak burda biraz önceki konuşmacıların da belirttiği gibi Gaziantep’te tarım, gıda, medikal sektöre yönelik üretim yapan firmalarımız önemli ivme kazandı, yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bunun dışında diğer bütün sektörlerde bir durgunluk hakim.

kümelerden gelişmeler