Türkiye'nin birleştiren gücü...

Türkiye Geneli Yaklaşan Etkinlikler

Facebook Twitter Youtube Linkedin

Bilgi Merkezi

Nusret Mutlu

GAP İdaresi Başkan Yardımcı Şanlıurfa GAP Organik Tarım Küme Temsilcisi

Teknolojik gelişmeler, sahadaki gelişmeler gibi sektörlerimizi de tarım sektörü çok güçlendiriyor. Covid virüsü tüm sektörlere belli oranda etki yaptı ama GAP Bölgesi’nde biliyorsunuz tarım sektörü çok ağırlıklı şu anda ekimlerimiz yapıldı. Alınan tedbirler dolayısıyla hem İçişleri Bakanlığı, hem Tarım Bakanlığımızın almış olduğu tedbirlerle umarım üretimimizde herhangi bir aksaklık yaşanmayacak.

Tabi biz 2009’dan beri organik küme geliştirme projesini yürütüyoruz. Değer zinciri çalışmamızı gerçekleştirdik ve ortaya yol haritamızı ortaya koyduk ve çalışmalarımızı başlattık. GAP Ekoder Derneği’ni kurduk. Bir taraftan farkındalık eğitimleri, bir taraftan kurumsal kapasite eğitimleri, bir taraftan da iyi başarı hikayelerini ortaya koymaya çalıştık.

Örneğin Kilis’te entegre organik zeytinyağı tesisini ortaya koyduk. 450 tesisimizin üye olduğu bir birlik ve bu birliğimizle beraber üretimimizle hem sıkma hem depolama hem paketleme tesisini yaptık. Dolayısıyla burda bir kere sağlıklı hijyen ortamda bir zeytinyağı, iki üreticimizin daha katma değerli bir ürünü ortaya koyması ve pazarlara erişiminin kolaylaştırılmasının yolunu açtık. Ve bu süreç şu anda da devam ediyor.

Bu proje milli yani hepimizin vergileri ile yapılan bir proje ve işte tam bugün şunu diyebiliyorsak eğer bu projelere yapılan yatırımlar sayesindedir. Açık ve net söyleyeyim, diğer ülkeleri bilmeyiz ama bizim ülkemiz GAP Projesi’ne yapmış olduğu yatırımlardan dolayı bu kadar devasa alanları sulama kapasitemiz var. Dolayısıyla bizim yakın gelecekte herhangi bir gıda güvenliği ya da güvencesi ile ilgili bir sıkıntımızın olmadığını söyleyebiliriz.

kümelerden gelişmeler